Egy kedves barátom nemrégiben megkért, hogy vegyek részt a Menedzsment Kutató és Fejlesztő Intézet által indított kutatásban. Vállalatvezetők véleményére voltak kíváncsi arról, hogy mik a legfontosabb jellemzői napjainkban egy sikeres vállalatnak, illetve egy sikeres vezetőnek, valamint hogy mire kell felkészülnie egy vállalatnak és egy vezetőnek ahhoz, hogy a jövőben is sikeres maradhasson.
Általában nem veszek részt ilyen felmérésekben, de a témát annyira érdekesnek és fontosnak tartom, hogy most kivételt tettem. Döntésemet megkönnyítette, hogy a kutatók nem hosszú értekezést, hanem rövid, hívószavas válaszokat kértek.
Íme, az én válaszaim a feltett kérdésekre:
1) Mi a 3 legfontosabb jellemzője ma a sikeres vezetőnek?
a. Legyen pozitív gondolkodású, inspiráló, belülről motivált és másokat motiváló
b. Legyen jó a változás menedzsmentben, mivel ma egyetlen dolog állandó: a változás
c. Legyen jó a stratégiai és az operatív irányításában egyaránt
2) Mi a 3 legfontosabb jellemzője ma a sikeres szervezetnek?
a. Együttműködő, nyertes-nyertes helyzetekre, megoldásokra törekvő
b. Gyorsan tanuló és gyorsan alkalmazkodó
c. Tudás alapon, átláthatóan, konzisztensen működő
3) Mire kell felkészülnie a közeljövőben a sikeres vezetőnek?
a. További nagymértékű, esetenként sokkoló környezeti változásra
b. A kommunikáció és a döntéshozatal felgyorsulására (ami újfajta belső kommunikációt és döntéshozatalt tesz szükségessé)
c. Egyre nehezebb inspiráló célokat kitűzni, egyre nehezebb sikereket elérni.
4) Mire kell felkészülnie a közeljövőben a sikeres szervezetnek?
a. Új működési módra (sok távmunka, kevésbé személyes, felgyorsult munkavégzés)
b. Nagyon feszített, esetenként irreális elvárásokra, amelyek nagy kreativitást igényelnek.
c. A tudás és a kommunikáció felértékelődésére (képzés, tudásmegosztás, hálózatok stb.)
Hamarosan megkaptam a kutatás eredményét is, amely számomra nem kis meglepetést okozott. Egy kutatási elemzésben ugyanis többnyire az szokott érdekes lenni, hogy milyen válaszokat adtak a résztvevők. Ennél a kutatásnál viszont számomra az jelentette az érdekességet és a meglepetést, hogy milyen válaszok nem szerepeltek, azaz milyen mondások hiányoztak a válaszok közül.
A ma sikeres vezetőjének jellemzésénél például nagyon kevesen említették meg a változáskezelés képességét, amelyet én magam az egyik legfontosabbnak érzek. A szervezetek sikerességénél pedig alig kapott említést a piac/ügyfél kérdéskör, a technológia és a fizikai erőforrásokkal való gazdálkodás. Úgy tűnik, ezek ma már higiénés követelmények, és nem sikertényezők.
A jövőbeni sikeresség szempontjából is érdekes válaszok születtek (illetve maradtak ki). A sikeres vezető esetében például az innovációhoz, a megújuláshoz, a kreatív gondolatok és megoldások kereséséhez kötődő fogalmak kevés említést kaptak. Azóta is azon gondolkozom, vajon a vezetők ennyire nem tartják fontosnak a kreatív gondolkodást, ennyire a végrehajtás irányába tolódott el a hangsúly?
A sikeres szervezetek jövőbeni felkészülésnél a válaszadók alig említik a hálózatok szerepét, a hálózatokban rejlő erő kiaknázásnak képességét, valamint a gyors reagálást és a hatékony kommunikációt. Magam sem értem, miért maradtam ennél a pontnál is kisebbségben a véleményemmel, ennek megfelelően igencsak kíváncsi lennék, mások hogyan látják mindezt.
Érdeklődéssel várom a hozzászólásokat!
http://www.mkfiblog.blogspot.com/