Kedveli a magyar ember a népmeséket, jót tesz a lelkének. A népmesében ugyanis a bonyodalmak, nehézségek ellenére mindig a helyükre kerülnek a dolgok. A jó elnyeri méltó jutalmát, a rossz pediglen megbűnhődik, ami a magyar ember lelkének olyan, mint ha hájjal kenegetnék. Mert a magyar lélek tisztában van azzal, hogy a való életben sajnos nem így mennek a dolgok.
A mesék között is különleges helyet foglalnak el azok, amelyek a szegény ember legkisebb fiáról szólnak, akit testvérei, de gyakran még a szülei sem becsülnek semmire sem. Aztán persze nagy az ámulat, amikor a szegény ember legkisebb fia bizonyul a legtalpraesettebbnek, megoldja az öreg király búját-baját, megválaszolja a furfangos kérdéseket, megtalálja az elrejtett kincseket, megöli a három-, öt-, esetleg hétfejű sárkányt és ezzel elnyeri az öreg király leányát, na meg vele a fele királyságát. (Hogy miért nem az egészet, arra legtöbbször nincs logikus magyarázat, de ezt most ne feszegessük!)
Mint fentebb mondám, a magyar lélek gyakorlatias lévén tisztában van azzal, hogy a való életben a legkisebb fiúk nem szokták megölni a gonosz sárkányokat, és elnyerni a királylányokat, sőt, gyakorta inkább épp a gonoszok azok, akik elnyernek dolgokat, rendszerint a legkisebb fiúk kárára. De tán éppen ezért a magyar lélekbe mélyen és ösztönösen bele van kódolva, hogy ha úgy adódik, akkor a szegény ember legkisebb fiát kell támogatni az életben, hátha mégis sikerül neki, a nép fiának.
Itt van mindjárt fentiek igazolására a legutóbbi példa, a szegény ember ByeAlex nevű legkisebb fiáé. Ez a fiú, ha lehet ilyen mondani, még a szokásosnál is mamlaszabbnak tetszett az emberek szemében. Filozófiát tanult, ami a mai realista, anyagias világban önmagában is lesajnálást váltott ki embertársaiból. Próbálkozott újságírással, szintén kevés sikerrel. Saját szórakoztatására kezdett el muzsikálgatni, de sokáig még családtagjai körében sem sikerült elfogadható tetszési indexet elérni. Ennek ellenére nem adta fel, előbb egy zenekarban nyomta, majd szólóban folytatta és nagy nehezen eljutott odáig, hogy Csókolom! című dalával már valamelyes ismertségre tett szert.
Aztán ez a ByeAlex nevű fiú gondolt egy merészet és benevezett a 2013-as Eurovíziós Dalverseny magyarországi válogatójára Kedvesem című dalával, amelynek zenéje és szövege is saját szerzeménye. Nem tudta szegény feje, hogy milyen kemény fába vágta a fejszéjét. A versenyben ugyanis szembetalálta magát a gonosz és vérszomjas ötfejű zsűrivel. Ez az ötfejű nem kímélte ByeAlexünket. Még a legkevésbé vérszomjas feje is okádta rá a tüzet rendesen, mondván, hogy igencsak kilóg a sorból, manó külsejével, fura sapkájával és szemüvegével, amelyekkel úgy fest, mint aki egy másik bolygóról pottyant ide. Az ötfejű zsűri keményebb fejei ByeAlex dalát vették tűz alá. A zene unalmas, a szöveg bugyuta, a figyelmet nem kelti fel, főleg a magyarul nem tudókét nem, így aztán Euroizé versenyre nem való! Az ötödik fej nem kertelt, kimondta az ítéletet. Barátom, ByeAlex, te teljesen alkalmatlan vagy a zenélésre, éneklésre, menj szépen haza!
Igenám, de a közönség, ez a fránya lelkű magyar közönség ezt másként gondolta és minden megmérettetésen átsegítette ByeAlexet, beszavazta egyenest a hazai döntőbe. Az ötfejű zsűrit ez szemmel láthatóan nagyon zavarta, hiszen világosan megmondták neki (meg a nézőknek is), hogy úgy szahar ez a produkció, ahogy van, nem értették, a jónép miért szavazza be mindig. Pedig rájöhetett volna az ötfejű, hogy éppen azért szavazták be őt, mert a zsűri oly nagyon okádta a tüzet szegényre. Jobban odafigyeltek rá, mint bármelyik versenyzőre, a dalát előbb csak meghallgatták, aztán elfogadták, végül megszerették, mert – és ebben tévedett legnagyobbat az ötfejű zsűri – a kis bugyuta (vagy annak kikiáltott) dalocskát igenis meg lehetett szeretni, mert bájos, egyszerű, őszinte és főképp más volt, mint a többi, igencsak elütött az átlagtól. A közönség pedig meg is szerette, és egészen a győzelemig támogatta ByeAlexet.
Mit tehetett az ötfejű, jó képet vágott a dologhoz és sok sikert kívánt a legkisebb ByeAlexnek a malmöi döntőben. Gondolták, menj csak oda barátom, majd alaposan megégeted magad, hiszen ott már igen sokan, nagy nevek is elvéreztek. Kis hazánkból értékelhető eredményt csak Bayer Friderika (4.), és Rúzsa Magdi (9.) ért el korábban, a többiek még a legjobb tízbe sem tudtak bekerülni, jellemzően a mezőny vert felében végeztek. Olyanok is, mint Charlie, Wolf Kati vagy épp legutóbb a Compact Disco. Majd pont te fogsz itt jól szerepelni!
Mekkorát tévedtek ismét! Úgy tűnik, a népmesei karakter és a hozzá illő dalocska nem csak a magyar lelket érintette meg. Ez a fránya ByeAlex nem bejutott a huszonhatos döntőbe? És még itt sem állt meg, bár a döntő előestéjén minden műsorvezető, riporter és megszólított szakértő elmondta, hogy már ez is óriási eredmény, ennél többet senki ne várjon a legkisebb ByeAlextől. Erre mi történt? A május 18-i döntőben ByeAlex a 39 résztvevő ország közül 15-től kapott pontot, s az összességében megszerzett 84 ponttal a 10. helyezést érte el! A Kedvesem című számot Németország szavazói a dalverseny legjobb dalának értékelték (ez önmagában tekintélyes mennyiségű szavazatot kellett jelentsen, lévén egy 80 milliós országról beszélünk!), Svájc és Finnország közönsége a második, az albánok pedig a harmadik helyre szavazták. Ezzel ByeAlex Magyarország 3. legjobb eredményét érte el az eddigi 11 Eurovíziós dalversenyen való részvétel összesítésében.
Az ötfejű zsűri azóta sem érti, hogyan történhetett meg mindez. A nép (a magyar, a német, a svájci és a többi) hogy nem fogta fel, hogy az ötfejű ítélete szerint ByeAlex és a dalocskája értékelhetetlen, amelyre jó ízlésű ember nem szavaz?! Persze ebből is kitűnik, hogy az öt- (vagy éppen három- vagy négy-) fejű zsűri dolga sem könnyű, mert rá kellene éreznie arra, hogy mi is kell a jónépnek, ez pedig nagyon nem triviális. Úgy tűnik, nem feltétlenül az kell neki, amire az ötfejű általában gondol. Egyszóval van mit megtanulni zsűri oldalon is. Meglátjuk, jövőre jobban megy-e majd, amikor is pikáns módon az öt fej egyikét éppen a nép mostani dicsőséges mesehőse, ByeAlex fogja váltani a zsűriben.